Hastane PVC zemin kaplama , her gün bir yenisi daha eklenmektedir. PVC zemin kaplamalar son zamanlarda oldukça tercih edilmektedir. Bunun pek çok sebebi vardır. PVC zemin kaplama yaptırmak pek çok yönden avantajlıdır,Anti bakteriyel olmaları sebebi ile hiçbir canlı organizma bu yüzeylerde yaşayamaz. Bu sebeple PVC zemin kaplama günümüzde tercih edilmektedir.

PVC zemin kaplama’ların Anti statik özelliği de bulunmaktadır. Durgun elektrik insan vücudunda bile bulunmaktadır. Hassas çalışan elektrikli aletler bu durgun elektrikten bile etkilenirler. Anti statik özellik statik elektriğin direkt toprağa gitmesini sağlar. Bu sebeple laboratuvar ve fabrika gibi elektrikli aletlerin bulunduğu zeminlerde PVC zemin kaplama uygulanmaktadır.

PVC zemin kaplama temizliği de oldukça kolaydır. Bu da temizlikle çok uğraşmayacağınız için zamandan tasarruf etmenizi ve yorulmamanızı sağlar. PVC zemin kaplamalar homojen ve heterojen olmak üzere iki çeşittir.

Heterojen zemin kaplama lar cila gerektirmez. Katmanlar halinde bulunmaktadır.

Homojen zemin kaplama lar her yerde aynı özelliği gösterir,Aşınma dayanımı oldukça yüksektir. Bu sebeple trafiğin yoğun olduğu mekanlarda daha çok tercih edilmektedir. ,Homojen emin kaplamalar kullanımdan dolayı yüzeyi eskimeye başladığında tekrar cilalanarak ilk günkü gibi görünebilir. Hastane PVC zemin kaplama genelde homojen kaplamadır, özellikle hastanelerin ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinde daha çok tercih edilmektedir.